FLEETNEWS #398

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ ΓΙΑ ΤΟ FLEET MANAGEMENT - ΔΕΥΤΕΡΑ 4 ΜΑΪΟΥ 2026 #398 ΌΛΑ ΌΣΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΊΖΟΥΝ ΟΙ FLEET ΚΑΙ MOBILITY MANAGERS ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ & ΠΕΜΠΤΗ ● ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΊΑ ΜΕ ΤΑ FLEET EUROPE ΚΑΙ GLOBAL FLEET Έρευνα: 300% πάνω οι ρύποι των PHEV Όλη η αλήθεια για τους ελέγχους στα ΚΤΕΟ και την ΚΕΚ ΕΕ: Σε άνοδο η αγορά των επαγγελματικών

04.05.26 #398 2 Σύγχυση προκάλεσαν πρόσφατες αναφορές σε μέσα ενημέρωσης σχετικά με τους τεχνικούς ελέγχους οχημάτων και την Κάρτα Ελέγχου Καυσαερίων, γεννώντας σε πολλούς πολίτες ερωτήματα για το τι ισχύει. Παρά τις διαφορετικές -και λανθασμένες- ερμηνείες που κυκλοφόρησαν, αρμόδιες πηγές ξεκαθαρίζουν ότι το ισχύον καθεστώς παραμένει αμετάβλητο. Tο Fleetnews.gr μίλησε αποκλειστικά με τον Κώστα Βήκα, πρόεδρο του Πανελλήνιου Συνδέσμου Ιδιωτικών ΚΤΕΟ, ο οποίος ξεκαθάρισε πως η συχνότητα διενέργειας ελέγχων για τα επιβατικά οχήματα δεν τροποποιείται, ενώ και η διαδικασία έκδοσης της ΚΕΚ συνεχίζεται χωρίς καμιά αλλαγή. Αναλυτικότερα: 1Δεν ισχύει ότι όλα τα οχήματα ελέγχονται κάθε χρόνο σε ΚΤΕΟ. Το ισχύον πλαίσιο προβλέπει: „Ι.Χ., μοτοσυκλέτες άνω των 50 κ.εκ. και ελαφρά φορτηγά έως 3,5 τόνους: Πρώτος έλεγχος στα 4 έτη και στη συνέχεια ανά 2 έτη „ΕΔΧ (ταξί), ασθενοφόρα και επιβατικά εκπαιδευτικά: Πρώτος έλεγχος στο 1ο έτος και στη συνέχεια κάθε έτος „Βαρέα οχήματα (άνω των 3,5 τόνων): Πρώτος έλεγχος στο 1ο έτος και στη συνέχεια κάθε έτος 2Η ΚΕΚ δεν εκδίδεται μόνο από ΚΤΕΟ. Η νομοθεσία προβλέπει ότι η Κάρτα Ελέγχου Καυσαερίων εκδίδεται: „Από δημόσια και ιδιωτικά ΚΤΕΟ „Από ειδικώς εξουσιοδοτημένα συνεργεία επισκευής οχημάτων 3Η ΚΕΚ δεν αποτελεί νέο μέτρο. Πρόκειται για υποχρέωση που ισχύει εδώ και περίπου 40 χρόνια: „Για Ι.Χ. και ελαφρά φορτηγά: ετήσια υποχρέωση από το 1ο έτος κυκλοφορίας „Για λοιπές κατηγορίες οχημάτων: ανά 6 μήνες 4Τη χρονιά ΚΤΕΟ δεν απαιτείται ξεχωριστή ΚΕΚ Ο έλεγχος καυσαερίων πραγματοποιείται στο πλαίσιο του τεχνικού ελέγχου και καλύπτει την υποχρέωση. 5Στην πράξη υπάρχει ετήσια επαφή με σύστημα ελέγχου ρύπων - όχι απαραίτητα με ΚΤΕΟ Η υποχρέωση ετήσιας παρουσίας σε ΚΤΕΟ δεν ισχύει για όλα τα οχήματα. Ωστόσο, εφόσον ο ιδιοκτήτης οχήματος επιλέγει την έκδοση της ΚΕΚ μέσω ΚΤΕΟ, διαμορφώνεται ένας πρακτικός ετήσιος κύκλος: μία χρονιά για έλεγχο ΚΤΕΟ και την επόμενη στο ΚΤΕΟ αλλά για την έκδοση ΚΕΚ. Ευάγγελος Ελευθερίου ΠΕΝΤΕ ΒΑΣΙΚΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝIΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ & ΚΑΡΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ Τι ισχύει (εν τέλει) για τα ΚΤΕΟ Η Volkswagen Επαγγελματικά Οχήματα κάνει το Caravelle ακόμη πιο ελκυστικό, με ειδικό πρόγραμμα προώθησης για επιλεγμένα ετοιμοπαράδοτα αυτοκίνητα. Με άμεση διαθεσιμότητα και ιδιαίτερα ανταγωνιστικούς όρους απόκτησης, αποτελεί μια ολοκληρωμένη λύση για επαγγελματίες, εταιρείες και οργανισμούς που αναζητούν ένα πολυμορφικό όχημα μεταφοράς (έως 9) επιβατών με υψηλή χρηστική αξία, ποιότητα και αξιοπιστία. Η ενέργεια αφορά το Caravelle Long 2.0 TDI 110 PS με μηχανικό κιβώτιο 6 σχέσεων. ΤΟ VW CARAVELLE ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ FLEET NEWS #398 ΔΙΣΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙA ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ EΚΔΟΤΗΣ - ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΑΠΑΛΙΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΕΚΔΟΣΗΣ ΝΙΚΟΣ ΛΟΥΠΑΚΗΣ ΛIΝΑ ΤΣΑΓΚΑΡAΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ ΑΡΧΙΣΥΝΤΑΚΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΑΓΙΑΣ FLEET PROJECT MANAGER ΝΑΤΑΣΑ ΠΑΠΑΛΙΟΥ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΑΡΙΑ ΑΚΖΩΤΗ ΧΡΗΣΤΟΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΤΜΗΜΑ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ ΒΑΡΙΑ ΔΡΟΥΓΑ ΦΡΟΣΩ ΝΤΟΤΣΗ TMHMA ΣΥΝΔΡΟΜΩΝ ΡΟΔΟΥΛΑ ΒΑΡΒΑΓΙΑΝΝΗ ART DIRECTOR ΘΕΟΔΩΡΑ ΚΟΥΛΗ EΤΗΣΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΗ 350€ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) PAPALIOS MEDIA GROUP IKE ΑΦΜ 800497000 Δ.Ο.Υ. ΚΕΦΟΔΕ ΑΤΤΙΚΗΣ Μ. ΑΣΙΑΣ 43, 152 33 ΧΑΛΑΝΔΡΙ Τ. 210 77.12.400 F. 210 77.85.097 [email protected] ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ - ΕΤΑΙΡΟΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΛΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΛΙΟΣ ΝΟΜΙΜΟΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΛΙΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ISSN: 2732-7868 [email protected] Όροι χρήσης & πολιτική απορρήτου εδώ.

04.05.26 #398 4 Το 1996, η Citroën λάνσαρε το 16βάλβιδο Saxo VTS, με κινητήρα 1,6 λίτρων, που απέδιδε 120 ίππους και ζύγιζε μόλις 935 κιλά - ένα μοντέλο που έμελλε να γίνει το ένα από τα πιο δημοφιλή μικρά σπορ αυτοκίνητα της γενιάς του. Το Saxo VTS, διέθετε εξαιρετικές επιδόσεις, χάρη στην υψηλή αναλογία ισχύος προς βάρος, γεγονός που σε συνδυασμό με την κατάλληλα ρυθμισμένη ανάρτηση καθιστούσε το μικρό αυτοκίνητο ιδιαίτερα διασκεδαστικό. Έχοντας δε χρησιμοποιηθεί σε ένα ευρύ φάσμα αγώνων αυτοκινήτου, όπως ράλι, ράλικρος και αγώνες πίστας, το Saxo VTS έχει βοηθήσει στην εκπαίδευση μιας ολόκληρης γενιάς ερασιτεχνών και ημιεπαγγελματιών οδηγών. Το Saxo VTS παρέμεινε στην παραγωγή μέχρι το 2003 στο εργοστάσιο του Aulnay-sous-Bois και σήμερα τείνει να μετατραπεί σε συλλεκτικό αντικείμενο, σύμβολο των μικρών σπορτίφ αυτοκινήτων με προσιτή τιμή. Διαβάστε περισσότερα εδώ 30 ΧΡΟΝΙΑ CITROEN SAXO VTS Στην Auto China 2026, στο Πεκίνο, η Audi παρουσίασε ένα ευρύ χαρτοφυλάκιο μοντέλων και τεχνολογιών, σχεδιασμένων ειδικά για τις ανάγκες των Κινέζων πελατών. Στο επίκεντρο της παρουσίας της βρίσκεται η παγκόσμια πρεμιέρα του AUDI E7X, του δεύτερου μοντέλου παραγωγής της αδελφής μάρκας AUDI, η οποία δημιουργήθηκε αποκλειστικά για την κινεζική αγορά. Παράλληλα, η Audi με τους τέσσερις κύκλους ενισχύει την τοπική της γκάμα με τα νέα Audi A6L και Audi A6L e-tron, συνδυάζοντας συστήματα κίνησης τελευταίας γενιάς με τεχνολογίες που έχουν εξελιχθεί ειδικά για τις οδηγικές, ψηφιακές και καθημερινές απαιτήσεις της Κίνας. Η στρατηγική της Audi στην Κίνα στηρίζεται πλέον σε δύο ισχυρές συνεργασίες, με τη FAW και τη SAIC, αλλά και σε δύο διακριτές μάρκες. Η αδελφή μάρκα AUDI απευθύνεται σε ένα ιδιαίτερα τεχνολογικά εξοικειωμένο κοινό, με συνδεδεμένα ηλεκτρικά οχήματα νέας γενιάς, πλήρως ενσωματωμένα στο ψηφιακό οικοσύστημα της Κίνας. Το νέο αμιγώς ηλεκτρικό (EV) AUDI E7X είναι η πιο χαρακτηριστική έκφραση αυτής της προσέγγισης. Με μήκος 5.049 mm, πλάτος 1.997 mm, ύψος 1.710 mm και μεταξόνιο 3.060 mm, το μεγάλο SUV συνδυάζει άνεση και τη γνωστή οδηγική δυναμική της Audi. Το ηλεκτρικό σύστημα κίνησης αποδίδει 300 ή 500 kW, ενώ η μεγάλη μπαταρία, μεικτής χωρητικότητας 109 kWh, εξασφαλίζει αυτονομία άνω των 750 χλμ. (CLTC). Παράλληλα, θα δημιουργηθεί στη Σαγκάη το AUDI Innovation & Technology Center, ενώ οι δύο εταίροι θα λανσάρουν από κοινού τέσσερα επιπλέον εντελώς νέα μοντέλα AUDI, βασισμένα στην επόμενη γενιά της Advanced Digitized Platform. Διαβάστε περισσότερα εδώ ΚΑΙ ΜΕ ΝΕΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΗ ΣΑΓΚΑΗ Η Audi με δύο μάρκες και νέα ΕV στην Κίνα ■■uΣήμερα -και με επίκεντρο την Olympic Marine στο Σούνιο- θα πραγματοποιηθεί το Posche Cayenne Roadshow. Οι δημοσιογράφοι θα έχουν την ευκαιρία να οδηγήσουν τη νέα Porsche Cayenne Electric τόσο σε δημόσιο δρόμο όσο και σε off road διαδρομές. ■■uΣτις 13 Μαΐου, στα Αστέρια Γλυφάδας, η Åsa Haglund, Head of Safety της Volvo Cars, θα παρουσιάσει τη στρατηγική και τις τεχνολογίες που ορίζουν την επόμενη μέρα της αυτοκίνησης. Στο επίκεντρο της εκδήλωσης θα βρίσκεται το νέο Volvo EX60. ■■u“Save the Date” για τις 26 Μαΐου έστειλε η Nissan στους δημοσιογράφους. Η πρόσκληση αφορά το νέο Nissan Micra. ■■uΠαγκόσμια στατική παρουσίαση του νέου μικρού ηλεκτρικού Skoda Epiq θα πραγματοποιηθεί στην Umwelt Arena της Ζυρίχης στις 19/6. Στην εκδήλωση, που θα έχει έναν πιο life style χαρακτήρα θα παρευρεθούν και Έλληνες δημοσιογράφοι. ■■uΠολλή οδήγηση σε όλες τις συνθήκες, με άφθονες off road διαδρομές επιφυλάσσει το Amarok Adventure Tour της Volkswagen, που θα πραγματοποιηθεί στο Μαρόκο, 8-10 Ιουνίου, με τη συμμετοχή ελληνικής δημοσιογραφικής αποστολής. ■■uΣτις 23 Ιουνίου θα πραγματοποιηθεί η παγκόσμια δημοσιογραφική παρουσίαση (με test drive) του νέου πλήρως ηλεκτρικού 7θέσιου Skoda Epiq, στη Γαλλία, και πάλι με τη συμμετοχή Ελλήνων δημοσιογράφων του ειδικού Τύπου. Το Epiq θα λανσαριστεί στην ελληνική αγορά τον Σεπτέμβριο. Νίκος Λουπάκης ΕΝΤΟΣ & ΕΚΤΟΣ ..

04.05.26 #398 6 Το 2026 αποτελεί ένα σημαντικό ορόσημο για τη μάρκα MINI, και αυτό γιατί πριν από 25 χρόνια, υπό την ομπρέλα του BMW Group, ξεκίνησε ένα νέο κεφάλαιο στην ιστορία της μάρκας. Το Mini γεννήθηκε το 1959, ως υλοποίηση του οράματος του Έλληνα Sir Αλέξανδρου Ισιγόνη για ένα επαναστατικό μικρό αυτοκίνητο. Ένα καθοριστικό νέο κεφάλαιο ξεκίνησε με την εξαγορά της μάρκας από το BMW Group, γεγονός που εξασφάλισε ένα βιώσιμο μέλλον. Το πρώτο σύγχρονο MINI, σχεδιασμένο από το BMW Group, βγήκε από τη γραμμή παραγωγής του εργοστασίου της Οξφόρδης στις 26 Απριλίου 2001. Σήμερα, η τρέχουσα προϊοντική γκάμα είναι η πιο εκτεταμένη και ποικίλη στην ιστορία της μάρκας, με πέντε μοντέλα, καλύπτοντας μια ευρεία γκάμα αμαξωμάτων. Οι επιλογές τεχνολογιών κίνησης περιλαμβάνουν αμιγώς ηλεκτρικά συστήματα και αποδοτικούς κινητήρες εσωτερικής καύσης. Το 2025, η MINI κατέγραψε παγκόσμιες πωλήσεις 288.290 οχημάτων. Οι πωλήσεις των αμιγώς ηλεκτρικών μοντέλων αντιπροσώπευαν περισσότερο από το ένα τρίτο των παγκόσμιων παραδόσεων και ξεπέρασαν μάλιστα το 50% σε αγορές όπως οι Κάτω Χώρες, η Τουρκία, η Σουηδία και η Κίνα. Η μάρκα John Cooper Works σημείωσε ιστορικό υψηλό, με 25.630 οχήματα, που αντιστοιχούν στο 8,9% του συνολικού όγκου πωλήσεων της MINI. Η σύγχρονη εποχή της υποστηρίζεται από τον πυρήνα παραγωγής της στο Ηνωμένο Βασίλειο. Κεντρικό ρόλο διαδραματίζουν δύο βιομηχανικές μονάδες: το εργοστάσιο της Οξφόρδης, η έδρα παραγωγής της MINI, και το εργοστάσιο του BMW Group στο Swindon, όπου κατασκευάζονται καθημερινά χιλιάδες πάνελ αμαξώματος υψηλής ακρίβειας. ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΥΠΟ ΤΗ ΣΚΕΠΗ ΤΟΥ BMW GROUP Η MINI γιορτάζει 25 χρόνια σύγχρονης ιστορίας ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ALFA ROMEO DRIVING ACADEMY Στις 20 Απριλίου 2026, η Alfa Romeo και η Scuderia de Adamich ανανέωσαν μια από τις πλέον εμβληματικές συνεργασίες που έχουν να κάνουν με τον μαγικό κόσμο της οδήγησης. Η συνεργασία εγκαινιάστηκε το 1991, με την ιταλική μάρκα να παρέχει τα αυτοκίνητα για τα σεμινάρια της Scuderia de Adamich, μιας πρωτοπόρας σχολής ασφαλούς οδήγησης με διεθνή αναγνώριση. Τώρα το πρόγραμμα ενεργοποιήθηκε εκ νέου, περιλαμβάνοντας ολόκληρη την γκάμα της Alfa Romeo. Έτσι το Alfa Romeo Driving Academy ξαναπαίρνει τη θέση του στη θρυλική Motor Valley, μια περιοχή που πρωταγωνίστησε στην καλλιέργεια της ιταλικής αυτοκινητικής κουλτούρας. Περιλαμβάνονται τέσσερις βαθμίδες σεμιναρίων που απευθύνονται σε οδηγούς κάθε επιπέδου και εμπειρίας. Η εισαγωγή στον κόσμο της ασφαλούς οδήγησης γίνεται με το “Safe Driving”. Σκοπός του είναι να δώσει σε κάθε οδηγό τη δυνατότητα να χειρίζεται σωστά το αυτοκίνητο και να αντιμετωπίζει απρόβλεπτες καταστάσεις με σωστή κρίση και αντιδράσεις. Επίσης, θα διδάξει τους συμμετέχοντες πώς να οδηγούν με ασφάλεια, καθώς και να διαβάζουν το όριο της πρόσφυσης και τη δυναμική ισορροπία του αυτοκινήτου, μέσα από μια μοναδική εμπειρία που θα αλλάξει διά παντός τη συμπεριφορά τους στο δρόμο. Η Ducati μπαίνει στην καρδιά των εορτασμών για τα 100 χρόνια της, παρουσιάζοντας στο Borgo Panigale το “Manuale del Made in Italy secondo Ducati”, ένα επετειακό εγχειρίδιο που αποτυπώνει τη φιλοσοφία, τις αξίες και τη σχεδιαστική ταυτότητα της μάρκας. Το εγχειρίδιο επιμελήθηκαν οι Rampello & Partners, σε συνεργασία με την Ducati. Παράλληλα, αποκάλυψε σε παγκόσμια πρεμιέρα τη νέα Superleggera V4 Centenario Tricolore και ανακοίνωσε το πρόγραμμα δράσεων για το 2026, το οποίο θα κορυφωθεί με το World Ducati Week, από τις 3 - 5 Ιουλίου στο Misano. Θα παραχθεί σε μόλις 100 μονάδες και αποτελεί την κορυφαία έκφραση της Ducati σε μοτοσυκλέτα δρόμου. Είναι η πρώτη μοτοσυκλέτα παραγωγής στον κόσμο με σύστημα πέδησης που χρησιμοποιεί carbon-ceramic δίσκους και ανθρακονημάτινο πηρούνι προερχόμενο από το MotoGP. Η μέγιστη ισχύς της φτάνει τους 228 ίππους. H DUCATI ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ

04.05.26 #398 8 Μια φιλόδοξη πρωτοβουλία που στοχεύει να αλλάξει το χάρτη των μεταφορών στις Ηνωμένες Πολιτείες παρουσίασε πρόσφατα η Hydrovia Energy, επιχειρώντας να απαντήσει σε δύο από τα μεγαλύτερα εμπόδια της τεχνολογίας υδρογόνου, την έλλειψη υποδομών ανεφοδιασμού και το έλλειμμα τεχνογνωσίας. Από την έδρα της στο Κουέρ ντ’ Αλέν του Άινταχο, η εταιρεία ανακοίνωσε ένα διπλό σχέδιο που περιλαμβάνει την ανάπτυξη περισσότερων από 500 σταθμών υδρογόνου κατά μήκος τριών βασικών διαδρόμων μεταφορών ανατολής-δύσης, καθώς και την έναρξη λειτουργίας της ψηφιακής πλατφόρμας H2Ai. Η στρατηγική στοχεύει κυρίως στα βαρέα φορτηγά κατηγορίας Class 8 και στους μεγάλους εμπορικούς στόλους, όπου το λεγόμενο άγχος αυτονομίας παραμένει βασικό εμπόδιο. Με τη δημιουργία ενός συνεκτικού δικτύου ανεφοδιασμού που θα προσομοιάζει την υφιστάμενη υποδομή diesel, η Hydrovia επιδιώκει να διασφαλίσει αξιόπιστες στάσεις ανεφοδιασμού σε διαδρομές μεγάλης απόστασης. Κάθε σταθμός θα συνοδεύεται από αρθρωτές μονάδες παραγωγής υδρογόνου σε κοντινή απόσταση, περιορίζοντας την ανάγκη μεταφοράς καυσίμου σε μεγάλες αποστάσεις. Το μοντέλο αυτό μειώνει τα κόστη και τους κινδύνους της εφοδιαστικής αλυσίδας, ενώ επιτρέπει την ευέλικτη ανάπτυξη περιφερειακών κόμβων παραγωγής και αποθήκευσης, ενισχύοντας τη βιομηχανική απανθρακοποίηση. Διαβάστε περισσότερα εδώ H HYDROVIA ENERGY ΣΧΕΔΙΑΖΕΙ 500 ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΥΔΡΟΓΟΝΟΥ ΣΤΙΣ ΗΠΑ Οι εταιρικοί στόλοι που υιοθετούν plug-in υβριδικά οχήματα (PHEV) για να πετύχουν στόχους βιωσιμότητας ενδέχεται να χρειαστεί να αναζητήσουν εναλλακτικές στρατηγικές για την απανθρακοποίηση, καθώς πρόσφατη έρευνα θέτει υπό αμφισβήτηση την αποτελεσματικότητα της PHEV τεχνολογίας. Το Ινστιτούτο Fraunhofer (ένας από τους μεγαλύτερους οργανισμούς εφαρμοσμένης έρευνας στον κόσμο, με έδρα τη Μόναχο) χρησιμοποίησε πραγματικά δεδομένα από το σύστημα On-Board Fuel Consumption Monitoring (OBFCM) του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Περιβάλλοντος (EEA) για περίπου ένα εκατομμύριο PHEV που ταξινομήθηκαν στην Ευρώπη μεταξύ 2021 και 2023. Η ανάλυση έδειξε ότι η μέση πραγματική κατανάλωση καυσίμου των PHEV στην Ευρώπη είναι 5,9 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα, δηλαδή περίπου 300% υψηλότερη από την επίσημη κατανάλωση έγκρισης τύπου WLTP. Τα δεδομένα OBFCM έδειξαν ότι ο κινητήρας εσωτερικής καύσης ενός PHEV απενεργοποιείται μόνο περίπου στο ένα τέταρτο της οδήγησης. Επιπλέον, πολλά PHEV συνεχίζουν να χρησιμοποιούν τον κινητήρα καύσης ακόμη και κατά την οδήγηση στη λεγόμενη λειτουργία εξάντλησης ηλεκτρικής φόρτισης, επειδή οι ηλεκτροκινητήρες τους δεν έχουν επαρκή ισχύ και χρειάζονται τη βοήθεια του κινητήρα καύσης. «Τα σημερινά PHEV καταναλώνουν κατά μέσο όρο τουλάχιστον 2,8 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα ή 65 γραμμάρια CO2 ανά χιλιόμετρο, ανεξάρτητα από το πόσο συχνά φορτίζονται, καθώς ο κινητήρας καύσης σπάνια απενεργοποιείται πλήρως», ανέφερε η επιστημονική μελέτη. Η μέση κατανάλωση αυξάνεται στα 7,4 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα όταν τα PHEV κινούνται σε λειτουργία διατήρησης φόρτισης, η οποία βασίζεται στον κινητήρα καύσης. Διαβάστε περισσότερα εδώ ΝΕΑ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟΥ FRAUNHOFER PHEV: Έως και 300% πάνω οι πραγματικές εκπομπές CO2 VOLVO TRUCKS: 5 ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ EURO NCAP Η Volvo Trucks συνεχίζει να διακρίνεται στις αξιολογήσεις ασφάλειας της Euro NCAP, με μία ακόμη δοκιμή στην οποία το Volvo FM απέσπασε τη μέγιστη βαθμολογία των πέντε αστέρων. Συνολικά, επτά μοντέλα φορτηγών Volvo έχουν πλέον λάβει αξιολόγηση πέντε αστέρων από την Euro NCAP. Η τελευταία αξιολόγηση ασφάλειας της Euro NCAP βασίζεται σε δοκιμή που επικεντρώνεται σε φορτηγά της κατηγορίας «Περιφερειακών Διανομών» (Regional Distribution), στην οποία η Volvo συμμετείχε με το βαρέος τύπου Volvo FM σε διαμόρφωση rigid 4x2. Για ακόμη μία φορά, η Volvo έλαβε τη μέγιστη βαθμολογία των 5 αστέρων για την απόδοση ασφάλειας. Τα μοντέλα είναι: Volvo FM 4x2 tractor, Volvo FM 4x2 rigid, Volvo FM 6x2 rigid, Volvo FH 4x2 tractor, Volvo FH 6x2 rigid, Volvo FH Aero 4x2 tractor, Volvo FH Aero 6x2 rigid.

04.05.26 #398 9 Η γερμανική αυτοκινητοβιομηχανία φαίνεται να εισέρχεται αποφασιστικά σε μια νέα εποχή, με τις πιο πρόσφατες προβλέψεις της NOW GmbH (γερμανικός κρατικός φορέας για τη βιώσιμη κινητικότητα) να εκτιμούν ότι έως το 2030 σχεδόν 7 στα 10 νέα αυτοκίνητα που θα πωλούνται στη Γερμανία θα είναι αμιγώς ηλεκτρικά (EV). Οι εκτιμήσεις βασίζονται σε πραγματικά στοιχεία που καταθέτουν οι ίδιοι οι κατασκευαστές, στο πλαίσιο των εμπιστευτικών προβλέψεων του γερμανικού Υπουργείου Μεταφορών, όπου συμμετέχουν εταιρείες που καλύπτουν πάνω από το 80% της αγοράς επιβατικών και το 90% των ηλεκτρικών πωλήσεων. Η εικόνα που προκύπτει, δείχνει μια ραγδαία επιτάχυνση, καθώς μέχρι το τέλος της δεκαετίας, στη Γερμανία αναμένεται να κυκλοφορούν περίπου 8 εκατομμύρια αμιγώς ηλεκτρικά οχήματα και άλλα 2,4 εκατ. plug-in hybrid. Αυτό σημαίνει ότι μέσα σε τέσσερα χρόνια θα πρέπει να προστεθούν περίπου 6 εκατομμύρια νέα EV, καθώς η χώρα μόλις ξεπέρασε τα 2 εκατ. Ο ετήσιος ρυθμός ανάπτυξης εκτιμάται στο 24% έως το 2030, με τις ετήσιες πωλήσεις να φτάνουν τα 1,8 εκατ. ηλεκτρικά οχήματα και ακόμη 200.000 plug-in hybrid το 2030. ΓΕΡΜΑΝΙΑ: EV TA 7 ΣΤΑ 10 ΝΕΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΩΣ ΤΟ 2030 AYVENS: ΝΕΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ Η Ayvens ανακοίνωσε το διορισμό της Emma Furniss ως νέας διευθύντριας Ανθρώπινου Δυναμικού, με ισχύ από την 1η Ιουνίου του τρέχοντος έτους. Η Furniss έχει εργαστεί στο παρελθόν στη Philips για περισσότερα από δέκα χρόνια, αναλαμβάνοντας διάφορους ρόλους, από θέσεις στο ανθρώπινο δυναμικό έως και επικεφαλής ανθρώπινου δυναμικού. Ο Philippe de Rovira, διευθύνων σύμβουλος της Ayvens, αναφέρθηκε στη συμβολή που αναμένεται να έχει η Furniss στην εταιρεία. «Είμαι στην ευχάριστη θέση να καλωσορίσω την Emma στην Ayvens, η οποία φέρνει ισχυρή τεχνογνωσία στον τομέα του ανθρώπινου δυναμικού και αποδεδειγμένη εμπειρία σε απαιτητικούς μετασχηματισμούς. Θα διαδραματίσει καθοριστικό ρόλο στην ενίσχυση της κουλτούρας μας, που βασίζεται στην ενδυνάμωση, τη λογοδοσία, την απόδοση και την εστίαση στον πελάτη». Στη Φρανκφούρτη, στο Συνέδριο Λιανικής Πώλησης Μεταχειρισμένων Οχημάτων, που πραγματοποιήθηκε στις 22 Απριλίου, αναδείχθηκε με σαφήνεια η νέα πρόκληση της ηλεκτροκίνησης στην Ευρώπη. Περίπου ένα εκατομμύριο μεταχειρισμένα αμιγώς ηλεκτρικά οχήματα (EV) αλλάζουν ήδη χέρια κάθε χρόνο, όμως το λιανεμπόριο δεν είναι έτοιμο να απορροφήσει το επερχόμενο κύμα προσφοράς, όπως προειδοποίησαν οι επαγγελματίες του κλάδου. Η αγορά έχει περάσει από το στάδιο της περιορισμένης διαθεσιμότητας σε αυτό της δυσκολίας πώλησης. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στην εμπιστοσύνη γύρω από τις μπαταρίες, με τη Νορβηγία να παρουσιάζεται ως παράδειγμα ώριμης αγοράς, όπου οι καταναλωτές δεν ανησυχούν πλέον για τη διάρκεια ζωής τους. Στοιχεία από τον κλάδο δείχνουν ότι η φθορά είναι σταδιακή και προβλέψιμη, διατηρώντας υψηλό ποσοστό χωρητικότητας ακόμη και σε μεγάλες αποστάσεις, γεγονός που ενισχύει τη σταθερότητα των αξιών. Εκτός αυτού, επισημάνθηκε ότι η αξιολόγηση των οχημάτων πρέπει να εξελιχθεί πέρα από την απλή ένδειξη κατάστασης υγείας της μπαταρίας. Την ίδια στιγμή, η προσφορά αυξάνεται δυναμικά, με τις ταξινομήσεις ηλεκτρικών να καταγράφουν ισχυρή άνοδο και τις προβλέψεις να τα προσδιορίζουν κοντά στο μισό των νέων πωλήσεων έως το 2030. Παρ’ όλα αυτά, το βασικό εμπόδιο εντοπίζεται πλέον στην πλευρά των πωλήσεων. Η έλλειψη τεχνογνωσίας από τους πωλητές, η διαφορετική λογική αποτίμησης των οχημάτων και η σημασία παραμέτρων όπως η κατάσταση της μπαταρίας και το λογισμικό, αλλάζουν τα δεδομένα. Διαβάστε περισσότερα εδώ USED VEHICLE RETAIL SUMMIT 2026 - FRANKFURT Το «κύμα» μεταχειρισμένων EV πιέζει τη λιανική αγορά Emma Furniss

04.05.26 #398 10 Η Nissan Motor Co., Ltd. ανακοίνωσε επικαιροποίηση των οικονομικών της προβλέψεων για το πλήρες οικονομικό έτος 2025, το οποίο ολοκληρώνεται την 31η Μαρτίου 2026. Η αναθεώρηση αυτή αποτελεί ανοδική προσαρμογή σε σχέση με την πρόβλεψη που είχε δημοσιοποιηθεί στις 12 Φεβρουαρίου 2026. Η νέα εκτίμηση ανεβάζει τα λειτουργικά κέρδη για το οικονομικό έτος 2025 από την προηγούμενη πρόβλεψη ζημίας 60 δισεκατομμυρίων γιεν (περίπου -370 εκατομμύρια ευρώ) σε θετικό αποτέλεσμα 50 δισεκατομμυρίων γιεν (περίπου 310 εκατομμύρια ευρώ). Η βελτίωση αποδίδεται κυρίως σε μια εφάπαξ θετική επίδραση από αλλαγές στους κανονισμούς εκπομπών στις Ηνωμένες Πολιτείες, καθώς και στη συνεχιζόμενη μείωση κόστους και στις ευνοϊκές συναλλαγματικές ισοτιμίες. Τα καθαρά έσοδα για το οικονομικό έτος 2025 αναμένεται να φτάσουν τα 12 τρισεκατομμύρια γεν (περίπου 74,0 δισεκατομμύρια ευρώ). Τα καθαρά κέρδη προβλέπεται επίσης να βελτιωθούν, με τη ζημία να περιορίζεται από τα 650 δισεκατομμύρια γεν (περίπου -4,0 δισεκατομμύρια ευρώ) στα 550 δισεκατομμύρια γεν (περίπου -3,4 δισεκατομμύρια ευρώ). Οι ελεύθερες ταμειακές ροές του τομέα αυτοκινήτου αναμένεται να είναι θετικές στο δεύτερο μισό του έτους, όπως είχε προγραμματιστεί. ΝISSAN: ΘΕΤΙΚΗ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΠΡΟΒΛΕΨΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ 2025 Η κινεζική αγορά ηλεκτρικών αυτοκινήτων, που μέχρι πρόσφατα αποτελούσε τον απόλυτο κινητήριο μοχλό της παγκόσμιας μετάβασης στην ηλεκτροκίνηση, δείχνει να χάνει μέρος της δυναμικής της μέσα στο 2026. Τα στοιχεία του Φεβρουαρίου αποκάλυψαν μια εντυπωσιακή πτώση τόσο στα αμιγώς ηλεκτρικά οχήματα (BEV) όσο και στα plug-in υβριδικά (PHEV), με τις πωλήσεις να καταγράφουν απότομη επιβράδυνση και τις ισορροπίες της αγοράς να αλλάζουν δραματικά. Αναλυτικότερα, οι πωλήσεις των EV μοντέλων κατέρρευσαν κατά 39,2% τον Φεβρουάριο, με μόλις 262.698 οχήματα να παραδίδονται στην κινεζική αγορά. Ακόμη μεγαλύτερη ήταν η πτώση στα PHEV μοντέλα, όπου οι ταξινομήσεις μειώθηκαν κατά 40,5%, φτάνοντας τις 169.699 μονάδες. Συνολικά, στο πρώτο δίμηνο του 2026, οι πωλήσεις BEV υποχώρησαν κατά 29,7%, ενώ τα PHEV έχασαν σχεδόν το 38% του όγκου τους σε σχέση με πέρυσι. Παρά το αρνητικό κλίμα, η Tesla κατάφερε να επιστρέψει στην κορυφή της αγοράς. Το Model Y σημείωσε 25.136 πωλήσεις τον Φεβρουάριο, καταγράφοντας εντυπωσιακή αύξηση 214% σε ετήσια βάση και κατακτώντας το 9,6% της συνολικής αγοράς EV στην Κίνα. Η αμερικανική εταιρεία επωφελήθηκε από τη γνωστή στρατηγική ενίσχυσης παραδόσεων προς το τέλος κάθε τριμήνου, όμως η εικόνα της αγοράς παραμένει εξαιρετικά ασταθής. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε το Xiaomi YU7 με 20.086 πωλήσεις. Αν και το νέο SUV της Xiaomi είχε κυριαρχήσει τον Ιανουάριο, τον Φεβρουάριο έχασε σημαντικό έδαφος. Διαβάστε περισσότερα εδώ ΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ Α' ΔΙΜΗΝΟ ΤΟΥ 2026 Φρέναραν απότομα οι πωλήσεις EV στην Κίνα Η SKODA ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ 2η ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ Η Skoda συνεχίζει με ισχυρή δυναμική την πορεία της στην ευρωπαϊκή αγορά, επιβεβαιώνοντας ότι η ιστορική επίδοση του 2025 δεν αποτέλεσε συγκυριακό αποτέλεσμα αλλά σταθερή βάση για ακόμη μεγαλύτερη ανάπτυξη. Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της ACEA για το πρώτο τρίμηνο του 2026, η Skoda παραμένει στη δεύτερη θέση μεταξύ των μαρκών στην ευρύτερη ευρωπαϊκή αγορά EU+EFTA+UK, με 222.528 ταξινομήσεις και αύξηση 15,7% σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του 2025. Υπενθυμίζεται πως το 2025 η μάρκα κατέκτησε την τρίτη θέση στην Ευρώπη, ξεπερνώντας το ένα εκατομμύριο παραδόσεις παγκοσμίως και επιβεβαιώνοντας τη σταθερή ενίσχυση της θέσης της στην καρδιά της ευρωπαϊκής αυτοκινητοβιομηχανίας. Η επιτυχία αυτή βασίζεται στην πλήρη γκάμα μοντέλων της Skoda, από το Fabia, το Octavia, το Kamiq, το Karoq και το Kodiaq έως τα αμιγώς ηλεκτρικά Elroq, Enyaq και Enyaq Coupé.

04.05.26 #398 11 ΤΡΙΜΗΝΟ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ MERCEDES Η Mercedes-Benz ξεκίνησε το 2026 με χαμηλή κερδοφορία, καταγράφοντας πτώση 17% στο EBIT, που διαμορφώθηκε στα 1,9 δισ. ευρώ, αν και ξεπέρασε τις εκτιμήσεις των 1,6 δισ. ευρώ. Τα έσοδα ανήλθαν σε 31,6 δισ. ευρώ έναντι πρόβλεψης 31,8 δισ., ενώ το περιθώριο στην κύρια δραστηριότητα αυτοκινήτων περιορίστηκε στο 4,1% από 7,3%, παραμένοντας εντός στόχου 3% έως 5%. Η μεγαλύτερη πίεση προήλθε από την Κίνα, βασική αγορά του ομίλου, όπου οι πωλήσεις υποχώρησαν κατά 27%, ενώ η μέση τιμή ανά όχημα μειώθηκε κατά 7,7% στις περίπου 66.700 ευρώ. Παράλληλα, οι δασμοί στις ΗΠΑ, που κόστισαν 1,2 δισ. δολάρια το 2025, και η αύξηση στο κόστος πρώτων υλών επιβάρυναν περαιτέρω τα αποτελέσματα. Η εταιρεία απαντά με πρόγραμμα 40 νέων μοντέλων έως το 2027 και μείωση παραγωγικής δυναμικότητας άνω του 10% στα 2,2 εκατ. οχήματα. Η Stellantis κατέγραψε σαφή επιστροφή στην κερδοφορία το πρώτο τρίμηνο του 2026, με καθαρά κέρδη 377 εκατ. ευρώ έναντι ζημιών 387 εκατ. ευρώ ένα χρόνο πριν, επιβεβαιώνοντας την ανάκαμψη που επιχειρεί η διοίκηση. Η δυναμική προήλθε κυρίως από τη Βόρεια Αμερική, όπου η ζήτηση για τα ανανεωμένα Jeep και Ram ενίσχυσε τις επιδόσεις, οδηγώντας τις αποστολές σε άνοδο 17% και τις πωλήσεις στο 6%, με 4% ειδικά στις ΗΠΑ. Σε παγκόσμιο επίπεδο, οι αποστολές αυξήθηκαν κατά 12% και οι πωλήσεις στην Ευρώπη κατά 5%. Τα προσαρμοσμένα κέρδη EBIT ανήλθαν στα 960 εκατ. ευρώ, υπερβαίνοντας αισθητά την εκτίμηση των 568 εκατ. ευρώ και σχεδόν τριπλασιάζοντας τα 327 εκατ. ευρώ του 2025, ενώ το περιθώριο λειτουργικού κέρδους ενισχύθηκε στο 2,5% από 0,9%. Επιπλέον, θετική επίδραση περίπου 400 εκατ. ευρώ καταγράφηκε από επιστροφές δασμών στις ΗΠΑ. Παρά τα θετικά αποτελέσματα, η αγορά αντέδρασε αρνητικά, με τη μετοχή να υποχωρεί έως και 10%, λόγω αρνητικών ταμειακών ροών που ξεπέρασαν τα 1,9 δισ. ευρώ, (βελτιωμένες από τα άνω των 3 δισ. ευρώ του 2025). Στη Βόρεια Αμερική, τα λειτουργικά κέρδη διαμορφώθηκαν στα 263 εκατ. ευρώ, με περιθώριο 1,6% έναντι -3,7% το 2025. Στην Ευρώπη, τα κέρδη περιορίστηκαν σε μόλις 8 εκατ. ευρώ με περιθώριο 0,1% από 2,1%. Αντίθετα, η Νότια Αμερική με 393 εκατ. ευρώ και περιθώριο 11% και η Μέση Ανατολή Αφρική με 282 εκατ. ευρώ και περιθώριο 12% ξεχώρισαν, υπογραμμίζοντας τις άνισες ταχύτητες ανάκαμψης. Ευάγγελος Ελευθερίου JEEP KAI RAM O ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΟΧΛΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ Σε ισχυρή ανάκαμψη η Stellantis το α΄ τρίμηνο ΑΝΑΓΚΗ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΜΙΛΟ VW Ο όμιλος Volkswagen εισέρχεται σε φάση εντατικής αναδιάρθρωσης μετά από πτώση 14% στα λειτουργικά κέρδη του πρώτου τριμήνου, τα οποία διαμορφώθηκαν στα 2,5 δισ. ευρώ, υπό την πίεση δασμών που αναμένεται να κοστίσουν περίπου 4 δισ. ευρώ ετησίως. Τα έσοδα υποχώρησαν κατά 2,5% στα 75,7 δισ. ευρώ, ενώ το λειτουργικό περιθώριο περιορίστηκε στο 3,3%, παραμένοντας αισθητά χαμηλότερο από το στόχο 4% έως 5,5% για το 2026 και το 2,8% του 2025. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο όμιλος διαθέτει παραγωγική δυναμικότητα 12 εκατ. οχημάτων ετησίως, αλλά προβλέπει πωλήσεις μόλις 9 εκατ., γεγονός που επιτείνει την ανάγκη περικοπών. Ήδη σχεδιάζεται μείωση 50.000 θέσεων εργασίας στη Γερμανία έως το 2030 και περιορισμός πλεονάζουσας παραγωγής. Από το 2023, η Volkswagen έχει μειώσει τη δυναμικότητα στην Κίνα κατά 1,5 εκατ. οχήματα, ενώ οι παραδόσεις εκεί υποχώρησαν κατά 15% στις αρχές του έτους. Μέχρι στιγμής έχει σημειωθεί μείωση γενικών εξόδων κατά σχεδόν 1 δισ. ευρώ, η διοίκηση όμως θεωρεί τα μέτρα ανεπαρκή απέναντι στον εντεινόμενο ανταγωνισμό από κινεζικές αυτοκινητοβιομηχανίες που εντείνουν την παρουσία τους στην Ευρώπη. Ενδεικτικό είναι πως εξετάζεται ακόμη και η αξιοποίηση ευρωπαϊκών εργοστασίων από Κινέζους εταίρους.

04.05.26 #398 12 Η ευρωπαϊκή αγορά επαγγελματικών οχημάτων ξεκίνησε το 2026 με θετικό πρόσημο και διαφοροποιήσεις ανά κατηγορία. Συγκεκριμένα, η αύξηση σε vans και φορτηγά αντανακλά κυρίως ανάκαμψη από χαμηλή βάση σύγκρισης, ενώ η κατηγορία των λεωφορείων ξεχωρίζει με ιδιαίτερα ισχυρή δυναμική από την αρχή του έτους. Την ίδια στιγμή, το μερίδιο των οχημάτων με δυνατότητα φόρτισης από το δίκτυο αυξάνεται, αλλά με ρυθμούς που παραμένουν περιορισμένοι, καθώς η διείσδυση εξακοΣΤΟ Α΄ ΤΡΙΜΗΝΟ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ΜΕ +24,5% ΕΕ: Σε άνοδο οι ταξινομήσεις επαγγελματικών ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ LCV Φορτηγά Λεωφορεία 400.000 350.000 300.000 250.000 200.000 150.000 100.000 50.000 0 Πηγή: ACEA +10,7% Q1 2025 Q1 2026 +2,3% +24,5% ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ - ΕΕ-ΕΖΕΣ-ΗΒ LCV ΜΕΣΑΙΑ ΦΟΡΤΗΓΑ ΒΑΡΕΑ ΦΟΡΤΗΓΑ ΛΕΩΦΟΡΕΊΑ Q1 2026 Q1 2025 % MET Q1 2026 Q1 2025 % MET Q1 2026 Q1 2025 % MET Q1 2026 Q1 2025 % MET Αυστρία 8.130 7.230 +12,4 - - 1.824 1.802 +1,2 319 303 +5,3 Βέλγιο 18.870 20.247 -6,8 260 408 -36,3 2.119 2.331 -9,1 328 299 +9,7 Βουλγαρία 1.283 1.215 +5,6 27 31 -12,9 911 962 -5,3 57 74 -23,0 Κροατία 1.927 1.790 +7,7 29 43 -32,6 433 396 +9,3 80 70 +14,3 Κύπρος 614 580 +5,9 11 20 -45,0 42 6 +600,0 13 17 -23,5 Τσεχική Δημοκρατία 5.078 4.480 +13,3 0 0 2.321 1.956 +18,7 246 243 +1,2 Δανία 6.403 5.945 +7,7 180 165 +9,1 1.250 1.076 +16,2 119 113 +5,3 Εσθονία 771 470 +64,0 12 8 +50,0 207 179 +15,6 18 26 -30,8 Φινλανδία 2.293 2.715 -15,5 177 103 +71,8 608 654 -7,0 55 58 -5,2 Γαλλία 88.609 85.430 +3,7 1.846 1.755 +5,2 9.339 9.588 -2,6 1.762 1.444 +22,0 Γερμανία 57.886 63.581 -9,0 5.209 5.355 -2,7 13.601 12.244 +11,1 1.827 1.356 +34,7 Ελλάδα 3.010 2.235 +34,7 69 37 +86,5 132 117 +12,8 271 256 +5,9 Ουγγαρία 5.413 6.017 -10,0 132 65 +103,1 925 1.007 -8,1 287 99 +189,9 Ιρλανδία 15.651 13.322 +17,5 66 130 -49,2 904 908 -0,4 288 142 +102,8 Ιταλία 46.883 47.690 -1,7 1.165 1.182 -1,4 6.384 5.903 +8,1 1.798 1.453 +23,7 Λετονία 615 533 +15,4 40 11 +263,6 361 234 +54,3 29 25 +16,0 Λιθουανία 985 868 +13,5 30 43 -30,2 3.529 3.129 +12,8 178 101 +76,2 Λουξεμβούργο 1.411 1.227 +15,0 35 24 +45,8 256 261 -1,9 111 105 +5,7 Μάλτα 195 235 -16,8 1 12 -91,7 11 9 +22,2 5 9 -44,4 Ολλανδία 4.504 5.145 -12,5 466 650 -28,3 3.259 2.045 +59,4 331 222 +49,1 Πολωνία 18.113 16.289 +11,2 672 553 +21,5 7.725 5.768 +33,9 878 540 +62,6 Πορτογαλία 7.374 7.646 -3,6 152 123 +23,6 1.646 1.183 +39,1 522 288 +81,3 Ρουμανία 3.725 3.821 -2,5 - - 2.227 1.733 +28,5 48 107 -55,1 Σλοβακία 1.918 1.773 +8,2 97 40 +142,5 818 664 +23,2 75 36 +108,3 Σλοβενία 1.961 1.643 +19,4 33 23 +43,5 586 547 +7,1 75 49 +53,1 Ισπανία 48.176 42.615 +13,0 1.233 1.135 +8,6 6.998 5.895 +18,7 937 999 -6,2 Σουηδία 8.850 7.668 +15,4 216 154 +40,3 1.192 1.206 -1,2 307 374 -17,9 ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ 360.648 352.410 +2,3 12.158 12.070 +0,7 69.608 61.803 +12,6 10.964 8.808 +24,5 Ισλανδία 364 373 -2,4 61 18 +238,9 50 53 -5,7 40 51 -21,6 Νορβηγία 4.887 6.718 -27,3 253 158 +60,1 1.143 1.153 -0,9 144 189 -23,8 Ελβετία 7.016 4.908 +43,0 205 200 +2,5 868 728 +19,2 149 72 +106,9 EΖΕΣ 12.267 11.999 +2,2 519 376 +38,0 2.061 1.934 +6,6 333 312 +6,7 Ηνωμένο Βασίλειο 81.630 85.073 -4,0 4.521 3.370 +34,2 9.083 9.152 -0,8 1.760 2.797 -37,1 EΕ + EΖΕΣ + ΗΒ 454.545 449.482 +1,1 17.198 15.816 +8,7 80.752 72.889 +10,8 13.057 11.917 +9,6 Πηγή: ACEA

04.05.26 #398 13 λουθεί να επηρεάζεται από ελλιπείς συνθήκες υποστήριξης. ΑΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ „Vans Οι ταξινομήσεις νέων vans στην Ευρωπαϊκή Ένωση αυξήθηκαν κατά 2,3%, με μικτή εικόνα στις τέσσερις μεγαλύτερες αγορές. Η Ισπανία κατέγραψε τη μεγαλύτερη άνοδο (+13%), ακολουθούμενη από τη Γαλλία (+3,7%). Αντίθετα, η Γερμανία και η Ιταλία σημείωσαν πτώση κατά 9% και 1,7% αντίστοιχα. ΤΥΠΟΙ ΚΑΥΣΙΜΩΝ/ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΝΕΩΝ LCV1 - ΕΕ-ΕΖΕΣ-ΗΒ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΦΟΡΤΙΖΟΜΕΝΑ2 ΥΒΡΙΔΙΚΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ3 ΛΟΙΠΩΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ4 ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΝΤΙΖΕΛ Q1 2026 Q1 2025 % MET Q1 2026 Q1 2025 % MET Q1 2026 Q1 2025 % MET Q1 2026 Q1 2025 % MET Q1 2026 Q1 2025 % MET Αυστρία 1.022 1.189 -14,0 312 149 +109,4 0 5 -100,0 180 213 -15,5 6.616 5.674 +16,6 Βέλγιο 1.755 1.136 +54,5 40 59 -32,2 1 6 -83,3 984 1.252 -21,4 16.090 17.794 -9,6 Βουλγαρία 33 13 +153,8 0 0 2 4 -50,0 1 4 -75,0 1.247 1.194 +4,4 Κροατία 56 16 +250,0 11 14 -21,4 9 5 +80,0 66 29 +127,6 1.785 1.726 +3,4 Κύπρος 23 18 +27,8 83 46 +80,4 0 0 59 110 -46,4 449 406 +10,6 Τσεχική Δημοκρατία 403 254 +58,7 0 0 16 18 -11,1 227 288 -21,2 4.432 3.920 +13,1 Δανία 2.313 1.474 +56,9 239 170 +40,6 0 0 77 176 -56,3 3.774 4.125 -8,5 Εσθονία 39 15 +160,0 28 15 +86,7 0 0 17 17 +0,0 687 423 +62,4 Φινλανδία 406 455 -10,8 15 30 -50,0 0 0 25 23 +8,7 1.847 2.207 -16,3 Γαλλία 11.167 8.274 +35,0 5.274 4.090 +28,9 237 473 -49,9 4.518 6.699 -32,6 67.413 65.894 +2,3 Γερμανία 7.656 4.185 +82,9 445 413 +7,7 146 647 -77,4 2.314 3.196 -27,6 47.325 55.140 -14,2 Ελλάδα 306 253 +20,9 149 43 +246,5 3 6 -50,0 167 70 +138,6 2.385 1.863 +28,0 Ουγγαρία 887 416 +113,2 129 198 -34,8 44 245 -82,0 40 135 -70,4 4.313 5.023 -14,1 Ιρλανδία 1.145 356 +221,6 125 48 +160,4 8 0 79 84 -6,0 14.294 12.834 +11,4 Ιταλία 2.400 1.681 +42,8 5.237 3.084 +69,8 1.713 1.497 +14,4 1.711 2.220 -22,9 35.822 39.208 -8,6 Λετονία 35 22 +59,1 0 0 0 0 10 31 -67,7 570 480 +18,8 Λιθουανία 58 15 +286,7 77 99 -22,2 0 0 21 43 -51,2 829 711 +16,6 Λουξεμβούργο 157 200 -21,5 11 2 +450,0 0 1 -100,0 23 35 -34,3 1.220 989 +23,4 Μάλτα 43 77 -43,8 6 1 +517,0 0 0 17 24 -31,2 129 133 -2,7 Ολλανδία 3.678 3.770 -2,4 1 0 4 93 -95,7 12 41 -70,7 809 1.241 -34,8 Πολωνία 785 380 +106,6 55 128 -57,0 5 6 -16,7 640 588 +8,8 16.628 15.187 +9,5 Πορτογαλία 1.065 777 +37,1 44 6 +633,3 0 5 -100,0 27 32 -15,6 6.238 6.826 -8,6 Ρουμανία 238 536 -55,6 100 49 +104,1 4 14 -71,4 221 347 -36,3 3.162 2.875 +10,0 Σλοβακία 267 89 +200,0 24 21 +14,3 4 0 51 82 -37,8 1.572 1.581 -0,6 Σλοβενία 65 22 +195,5 22 18 +22,2 0 0 29 45 -35,6 1.845 1.558 +18,4 Ισπανία 4.982 2.866 +73,8 209 211 -0,9 155 110 +40,9 1.616 2.280 -29,1 41.214 37.148 +10,9 Σουηδία 2.457 2.107 +16,6 0 1 -100,0 469 800 -41,4 135 138 -2,2 5.789 4.622 +25,2 ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ 43.441 30.596 +42,0 12.636 8.895 +42,1 2.820 3.935 -28,3 13.267 18.202 -27,1 288.484 290.782 -0,8 Ισλανδία 70 35 +100,0 6 12 -50,0 1 5 -80,0 23 39 -41,0 264 282 -6,4 Νορβηγία 2.634 2.729 -3,5 0 0 0 2 -100,0 57 64 -10,9 2.196 3.923 -44,0 Ελβετία 1.073 574 +86,9 45 1 +4.400,0 11 9 +22,2 500 535 -6,5 5.387 3.789 +42,2 EΖΕΣ 3.777 3.338 +13,2 51 13 +292,3 12 16 -25,0 580 638 -9,1 7.847 7.994 -1,8 Ηνωμένο Βασίλειο 11.374 8.748 +30,0 3.177 2592 +22,6 0 0 1.018 2.006 -49,3 66.061 71.727 -7,9 EΕ + EΖΕΣ + ΗΒ 58.592 42.682 +37,315.86411.500 +37,9 2.832 3.951 -28,3 14.865 20.846 -28,7 362.392 370.503 -2,2 Πηγή: ACEA 1 Ελαφρά επαγγελματικά οχήματα έως 3,5 τόνους 2 Περιλαμβάνει ηλεκτρικά μπαταρίας και plug-in υβριδικά 3 Περιλαμβάνει πλήρως και ήπια υβριδικά 4 Περιλαμβάνει ηλεκτρικά οχήματα κυψελών καυσίμου (FCEV), οχήματα φυσικού αερίου (NGV), LPG, E85/αιθανόλη και λοιπά καύσιμα ΤΥΠΟΙ ΚΑΥΣΙΜΩΝ/ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΝΕΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ LCV Φορτηγά Λεωφορεία 100 80 60 40 20 0 Πηγή: ACEA ■ Βενζίνης ■ Ντίζελ ■ Ηλεκτρικά Φορτιζόμενα (ECV) ■ Υβριδικά Ηλεκτρικά (HEV) ■ Λοιπών Καυσίμων Μερίδιο % ■ 3,7% ■ 80,0% ■ 12,0% ■ 3,5% ■ 0,8% ■ 92,4% ■ 4,4% ■ 3,2% ■ 65,7% ■ 213,8% ■ 5,1% ■ 7,4%

RkJQdWJsaXNoZXIy ODAxNzc=