Audi e-tron FE05 #4 (Envision Virgin Racing), Robin Frijns

Δύο Audi e-tron FE05 τερμάτισαν στη δεύτερη και τρίτη θέση, στον 2ο αγώνα του πρωταθλήματος Formula E, που διεξήχθη στο Μαρόκο. Και τα τέσσερα Audi e-tron FE05 που συμμετείχαν στον αγώνα τερμάτισαν με καλή βαθμολογία. Το Audi e-tron FE05 κατέκτησε τους επιπλέον βαθμούς που δίνονται τόσο για την pole position όσο και για τον ταχύτερο γύρο.

Έτσι, η παρουσία της Audi στο 2ο αγώνα του εφετινού πρωταθλήματος Formula E, στο Μαρακές, κρίνεται ως πολύ επιτυχημένη. Συνολικά, στον αγώνα συμμετείχαν τέσσερα μονοθέσια Audi e-tron FE05, με τα δύο από αυτά να ανεβαίνουν στο βάθρο.

Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από το γεγονός ότι το αυτοκίνητο ασφαλείας έκανε την εμφάνισή του λίγο πριν το τέλος και αποσύρθηκε στον προτελευταίο μόλις γύρο. Ως αποτέλεσμα, οι όποιες στρατηγικές πήγαν περίπατο και επτά μονοθέσια βρέθηκαν να διεκδικούν τη νίκη στον τελευταίο γύρο, με το 1ο από το 7ο να τερματίζουν με διαφορά ελάχιστα πάνω από ένα δευτερόλεπτο ενώ κάποια από αυτά έπεσαν σχεδόν ταυτόχρονα στη γραμμή τερματισμού.

Επόμενος αγώνας της Formula E το E-Prix στο Σαντιάγο της Χιλής, στις 26 Ιανουαρίου 2019