Renault: Άλμα 84,7% στις πωλήσεις EV το γ΄ τρίμηνο

16 Min Read

Κατά τους πρώτους εννέα μήνες του 2026, οι συνολικές πωλήσεις του Ομίλου Renault ανήλθαν σε 1.662.222 οχήματα, σημειώνοντας μικρή πτώση 2,2% σε σύγκριση με την αντίστοιχη περίοδο του 2025. Η συνολική εικόνα αντανακλά διαφορετικές επιδόσεις ανά μάρκα και γεωγραφική περιοχή.

Στην Ευρώπη, οι πωλήσεις επιβατικών αυτοκινήτων μειώθηκαν κατά 3,1%, ωστόσο στη Βόρεια Ευρώπη αυξήθηκαν κατά 6,0%, χάρη στην ισχυρή άνοδο στη Γερμανία (+8,6%), στο Ηνωμένο Βασίλειο (+3,8%) και στη Δανία (+24,2%). Ο Όμιλος συνέχισε να βελτιώνει την ποιότητα των πωλήσεών του, καθώς σχεδόν έξι στα δέκα επιβατικά αυτοκίνητα πωλήθηκαν σε ιδιώτες πελάτες, επιταχύνοντας παράλληλα τη μετάβασή του στην ηλεκτροκίνηση. Οι πωλήσεις ηλεκτρικών οχημάτων αυξήθηκαν κατά 59,4%, με αποτέλεσμα να αντιπροσωπεύουν πλέον το 20,9% των πωλήσεων επιβατικών αυτοκινήτων.

Οι πωλήσεις ελαφρών επαγγελματικών οχημάτων (LCV) επιβεβαίωσαν την ανάκαμψή τους, αυξανόμενες κατά 7,7%, σε μια αγορά που ενισχύθηκε κατά 1,1%. Στις διεθνείς αγορές, οι πωλήσεις αυξήθηκαν σε στρατηγικής σημασίας χώρες για τον Όμιλο, όπως η Ινδία (+36,7%), η Τουρκία (+3,2%), το Μαρόκο (+6,9%) και η Βραζιλία (+3,8%).

Κατά το τρίτο τρίμηνο του 2026, μέσα σε ένα περιβάλλον έντονου ανταγωνισμού, οι πωλήσεις του Ομίλου Renault ανήλθαν σε 497.799 οχήματα, μειωμένες κατά 6,0%. Ωστόσο, στην Ευρώπη ο Όμιλος βελτίωσε περαιτέρω την ποιότητα των πωλήσεών του, καθώς σχεδόν δύο στα τρία επιβατικά αυτοκίνητα διατέθηκαν σε ιδιώτες πελάτες. Οι πωλήσεις ηλεκτρικών οχημάτων αυξήθηκαν ακόμη ταχύτερα, κατά 84,7%, αντιπροσωπεύοντας το 25,8% των πωλήσεων επιβατικών αυτοκινήτων.

Σε διεθνές επίπεδο, οι επιδόσεις επηρεάστηκαν από τις δύσκολες συνθήκες σε αρκετές βασικές αγορές. Στην Τουρκία, οι πωλήσεις του Ομίλου μειώθηκαν κατά 18,0%, επίδοση καλύτερη από την υποχώρηση της συνολικής αγοράς κατά 23,3%. Στη Λατινική Αμερική, ο Όμιλος αντιμετώπισε έντονο ανταγωνισμό, με πρόσθετες πιέσεις στην Αργεντινή, όπου η τοπική αγορά υποχώρησε κατά 19,2%.

Σε επίπεδο προϊόντων, η συνεχιζόμενη διεύρυνση της διεθνούς γκάμας της Renault, συμπεριλαμβανομένης της παρουσίασης του αγροτικού μοντέλου Niagara, καθώς και η διατήρηση της ισχυρής ζήτησης για τα ηλεκτρικά μοντέλα της μάρκας στην Ευρώπη, αναμένεται να στηρίξουν τις εμπορικές επιδόσεις κατά το τέταρτο τρίμηνο του 2026. Στην ίδια κατεύθυνση αναμένεται να συμβάλουν τα νέα Dacia Sandero Hybrid, Dacia Spring και Dacia Striker, καθώς και το Alpine A290.

 

Renault – Αύξηση πωλήσεων χάρη στην ηλεκτροκίνηση, τα επαγγελματικά οχήματα και την ανάπτυξη σε βασικές αγορές

Κατά τους πρώτους εννέα μήνες του 2026, η Renault πούλησε 1.178.946 οχήματα παγκοσμίως, καταγράφοντας αύξηση 1,1% σε ετήσια βάση. Η επίδοση ήταν ισορροπημένη μεταξύ των επιβατικών αυτοκινήτων, οι πωλήσεις των οποίων αυξήθηκαν κατά 0,9%, στις 930.011 μονάδες, και των ελαφρών επαγγελματικών οχημάτων, που ενισχύθηκαν κατά 1,6%, στις 248.935 μονάδες. Η Ευρώπη παρέμεινε βασικός μοχλός ανάπτυξης, με τις πωλήσεις να αυξάνονται κατά 3,1%, ανεβάζοντας τη Renault στη δεύτερη θέση της αγοράς σε ετήσια βάση.

Η Renault συνέχισε να επιταχύνει την ηλεκτροκίνηση στην Ευρώπη, ακολουθώντας μια συμπληρωματική στρατηγική που συνδυάζει τα αμιγώς ηλεκτρικά οχήματα με τα πλήρως υβριδικά συστήματα κίνησης. Στα τέλη Σεπτεμβρίου, τα εξηλεκτρισμένα οχήματα αντιπροσώπευαν το 68,0% των πωλήσεων επιβατικών αυτοκινήτων της μάρκας, σημειώνοντας αύξηση 8,6 ποσοστιαίων μονάδων. Οι πωλήσεις ηλεκτρικών οχημάτων αυξήθηκαν κατά 75,2%, χάρη στην επιτυχία της ανανεωμένης γκάμας. Το Twingo E-Tech electric κατέγραψε σχεδόν 26.000 πωλήσεις από την έναρξη της διάθεσής του και ήδη κατέχει την πρώτη θέση στην κατηγορία του.

Παράλληλα με την αύξηση του όγκου πωλήσεων, η Renault διατήρησε την εμπορική πολιτική της που δίνει έμφαση στην αξία, εστιάζοντας στις λιανικές πωλήσεις, στα αποδοτικότερα κανάλια διάθεσης και στη διατήρηση της υπολειμματικής αξίας των οχημάτων. Οι λιανικές πωλήσεις επιβατικών αυτοκινήτων στην Ευρώπη αυξήθηκαν σχεδόν με διπλάσιο ρυθμό από την αγορά, κατά 20,2% έναντι 10,7%, ενώ το μερίδιο αγοράς στις λιανικές πωλήσεις ενισχύθηκε κατά 0,5 ποσοστιαίες μονάδες.

Τα ελαφρά επαγγελματικά οχήματα παρέμειναν βασικός πυλώνας των επιδόσεων της Renault, με 192.367 οχήματα να πωλούνται στην Ευρώπη κατά τους πρώτους εννέα μήνες του 2026. Οι πωλήσεις αυξήθηκαν κατά 8,1%, υπερβαίνοντας την άνοδο της αγοράς κατά 1,1%, ενώ το μερίδιο αγοράς της μάρκας ενισχύθηκε κατά 0,9 ποσοστιαίες μονάδες. Τα Kangoo Van και Trafic Van βρέθηκαν στις κορυφαίες θέσεις των κατηγοριών τους, ενώ το Master κατέλαβε την πρώτη θέση στην κατηγορία των μεγάλων βαν. Η Renault ενίσχυσε επίσης τη θέση της στα εξηλεκτρισμένα επαγγελματικά οχήματα, με τις πωλήσεις τους να αυξάνονται κατά 22,9% έως τα τέλη Σεπτεμβρίου.

Οι διεθνείς αγορές αντιπροσώπευαν το 36,0% των παγκόσμιων πωλήσεων της Renault, με 424.915 οχήματα να πωλούνται εκτός Ευρώπης. Η μάρκα κατέγραψε ισχυρή ανάπτυξη σε αρκετές σημαντικές αγορές, μεταξύ των οποίων η Ινδία (+36,7%), το Μεξικό (+17,1%), η Κολομβία (+8,4%), η Βραζιλία (+3,8%), το Μαρόκο (+3,3%) και η Τουρκία (+11,6%). Στην τελευταία, η Renault ενίσχυσε τη θέση της ως η κορυφαία αυτοκινητοβιομηχανική μάρκα της χώρας, παρά τη συρρίκνωση της αγοράς.

Κατά το τρίτο τρίμηνο του 2026, η Renault επέδειξε ανθεκτικότητα σε ένα δύσκολο διεθνές περιβάλλον, πουλώντας 349.901 οχήματα παγκοσμίως, παρά τον έντονο ανταγωνισμό στη Λατινική Αμερική, την υποχώρηση των αγορών στην Τουρκία, την Αργεντινή και τη Νότια Κορέα, καθώς και τις συνεχιζόμενες γεωπολιτικές εντάσεις. Στην Ευρώπη, η μάρκα διατήρησε τη θετική της πορεία, με τις πωλήσεις επιβατικών αυτοκινήτων να αυξάνονται κατά 6,3%, επιβεβαιώνοντας τη σταθερή παρουσία της στην περιοχή.

Στο επόμενο διάστημα, η Renault θα συνεχίσει την προϊοντική της επέκταση και τη στρατηγική εξηλεκτρισμού. Τα Duster E-Tech hybrid, Boreal και Niagara θα ενισχύσουν τη διεθνή της παρουσία, ενώ στην Ευρώπη αναμένεται να συμβάλουν τα Twingo E-Tech electric και το νέο Megane E-Tech electric. Στον τομέα των ελαφρών επαγγελματικών οχημάτων, το επερχόμενο Trafic Van E-Tech electric θα διευρύνει τη γκάμα της μάρκας στην κατηγορία των μεσαίων βαν, δημιουργώντας νέες προοπτικές ανάπτυξης.

 

Dacia – Προετοιμασία για την επόμενη προϊοντική επέκταση

Κατά τους πρώτους εννέα μήνες του 2026, η Dacia πούλησε 471.007 οχήματα παγκοσμίως, σημειώνοντας μείωση 9,7% σε ετήσια βάση. Η μάρκα παρέμεινε προσηλωμένη στη λιανική αγορά, με θετικά αποτελέσματα. Το μερίδιο των λιανικών πωλήσεων διαμορφώθηκε στο 74,9% κατά το τρίτο τρίμηνο, ενώ η Dacia διατήρησε την τρίτη θέση στην ευρωπαϊκή κατάταξη των λιανικών πωλήσεων. Το Sandero παρέμεινε το μοντέλο με τις περισσότερες πωλήσεις στην ευρωπαϊκή λιανική αγορά επιβατικών αυτοκινήτων.

Τα αποτελέσματα επιβεβαιώνουν τη διαχρονική ισχύ της πρότασης της Dacia, η οποία συνδυάζει προσιτή τιμή και υψηλή αξία για τον πελάτη. Αυτό αποτυπώνεται και στις υπολειμματικές αξίες των οχημάτων της, οι οποίες βρίσκονται 13 ποσοστιαίες μονάδες πάνω από τον μέσο όρο της αγοράς. Ωστόσο, η συγκεκριμένη ανταγωνιστική θέση έχει καταστήσει τη μάρκα στόχο εντεινόμενου ανταγωνισμού, ιδίως από κινεζικές εταιρείες και κυρίως στην κατηγορία C, όπου το Bigster καλείται να ανταγωνιστεί.

Η μάρκα διαθέτει επίσης τρεις δοκιμασμένες τεχνολογίες που προσφέρουν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό κόστος χρήσης. Τα πλήρως υβριδικά συστήματα κίνησης κατατάσσουν πλέον τη Dacia στην τέταρτη θέση μεταξύ των υβριδικών μαρκών στην Ευρώπη και αντιπροσωπεύουν το 24,6% των πωλήσεών της. Τα υβριδικά συστήματα τετρακίνησης αντιστοιχούν στο 15% των πωλήσεων των Duster και Bigster, ενώ τα οχήματα διπλού καυσίμου βενζίνης και υγραερίου (LPG) αντιπροσωπεύουν το 39,2% των πωλήσεων.

Κατά το τρίτο τρίμηνο του 2026, η Dacia πούλησε 144.175 οχήματα παγκοσμίως, καταγράφοντας πτώση 12,8% σε ετήσια βάση, σε σύγκριση με την ιδιαίτερα υψηλή βάση σύγκρισης του τρίτου τριμήνου του 2025. Η επίδοση διαμορφώθηκε σε ένα περιβάλλον ταχείας ηλεκτροκίνησης της ευρωπαϊκής αγοράς, όπου το μερίδιο των εξηλεκτρισμένων οχημάτων αυξήθηκε σημαντικά, φθάνοντας το 53,3%, ενισχυμένο κατά 10,3 ποσοστιαίες μονάδες, ενώ η Dacia βρισκόταν σε μεταβατική φάση του προϊοντικού της κύκλου.

Κατά το τέταρτο τρίμηνο, η Dacia αναμένεται να επωφεληθεί από τις πρώτες παραδόσεις στην Ευρώπη των Sandero HEV, νέου Spring και Striker, καθώς και από το ισχυρό χαρτοφυλάκιο παραγγελιών, το οποίο υποστηρίχθηκε από τη θετική πορεία των νέων παραγγελιών τον Σεπτέμβριο. Με την προσθήκη των νέων μοντέλων, η Dacia καθίσταται πλέον μια πλήρως εξηλεκτρισμένη μάρκα.

Στην αγορά ηλεκτρικών οχημάτων, η παραγωγή του νέου Spring στην Ευρώπη θα επιτρέψει την πρόσβαση σε όλα τα διαθέσιμα κίνητρα, διευρύνοντας τις εμπορικές του προοπτικές. Στην κατηγορία των πλήρως υβριδικών οχημάτων, το Striker θα προσφέρει την καλύτερη επίδοση ως προς την κατανάλωση καυσίμου και τις εκπομπές CO₂ στην κατηγορία C. Οι νέες αυτές προτάσεις αναμένεται να ενισχύσουν την εμπορική δυναμική της μάρκας κατά το τελευταίο τρίμηνο του έτους.

 

Alpine – Ανάπτυξη σε όλες τις αγορές της

Κατά τους πρώτους εννέα μήνες του 2026, η Alpine συνέχισε να αναπτύσσεται με ταχύ ρυθμό, καταγράφοντας 12.269 ταξινομήσεις παγκοσμίως, αυξημένες κατά 65,6% σε ετήσια βάση. Οι πωλήσεις ξεπέρασαν ήδη το σύνολο του 2025. Η ανάπτυξη επεκτάθηκε σε όλη την Ευρώπη, με ιδιαίτερα ισχυρές επιδόσεις στη Γαλλία (+44,7%), στο Ηνωμένο Βασίλειο (+193,5%), στη Γερμανία (+62,6%) και στην Ισπανία (+91,1%).

Ως αποτέλεσμα, οι πωλήσεις της Alpine εκτός Γαλλίας αντιπροσώπευαν πλέον το 54,7% του συνόλου, αυξημένες κατά 6,5 ποσοστιαίες μονάδες σε ετήσια βάση. Κεντρικό ρόλο σε αυτήν τη δυναμική διαδραματίζει το Alpine A290, με 8.618 ταξινομήσεις παγκοσμίως, αυξημένες κατά 54,2%, καθώς και περισσότερες από 10.000 παραγγελίες στην Ευρώπη. Στα τέλη Σεπτεμβρίου, το μοντέλο κατέγραψε τον υψηλότερο αριθμό παραγγελιών που έχει σημειώσει ποτέ η μάρκα.

Το Alpine A390, το οποίο διατίθεται πλέον και στην έκδοση GTS, προσθέτει σταδιακά έναν δεύτερο βασικό πυλώνα στην ηλεκτρική επέκταση της Alpine, με σχεδόν 1.800 ταξινομήσεις από την αρχή του έτους.

Κατά το τρίτο τρίμηνο του 2026, ο Σεπτέμβριος αποτέλεσε ακόμη ένα σημαντικό ορόσημο για τη μάρκα, καθώς καταγράφηκε ο υψηλότερος μηνιαίος αριθμός παραγγελιών ηλεκτρικών οχημάτων στην ιστορία της και ο δεύτερος υψηλότερος συνολικός αριθμός παραγγελιών. Η εξέλιξη αυτή επιβεβαιώνει τη δυναμική του μετασχηματισμού της Alpine και στηρίζει τη συνεχιζόμενη αύξηση των εσόδων της.

 

Έσοδα τρίτου τριμήνου 2026

Τα έσοδα του Ομίλου Renault ανήλθαν σε 11.596 εκατ. ευρώ, αυξημένα κατά 1,5% σε σύγκριση με το τρίτο τρίμηνο του 2025. Σε σταθερές συναλλαγματικές ισοτιμίες, η αύξηση διαμορφώθηκε στο 1,4%.

Τα έσοδα της αυτοκινητοβιομηχανικής δραστηριότητας έφθασαν τα 9.835 εκατ. ευρώ, παραμένοντας σταθερά σε σύγκριση με το τρίτο τρίμηνο του 2025. Στο αποτέλεσμα περιλαμβάνεται θετική επίδραση 0,2 ποσοστιαίων μονάδων από τις συναλλαγματικές ισοτιμίες, που αντιστοιχεί σε 14 εκατ. ευρώ και συνδέεται κυρίως με την ανατίμηση του βραζιλιάνικου ρεάλ και του κολομβιανού πέσο, η οποία αντισταθμίστηκε εν μέρει από την υποτίμηση της τουρκικής λίρας. Σε σταθερές συναλλαγματικές ισοτιμίες, τα έσοδα μειώθηκαν κατά 0,2%.

Η εξέλιξη αυτή εξηγείται κυρίως από τους ακόλουθους παράγοντες.

  • Αρνητική επίδραση όγκου πωλήσεων, -5,9 ποσοστιαίες μονάδες. Η επίδραση οφείλεται κυρίως στη μείωση των ταξινομήσεων κατά 6,0%. Στις 30 Σεπτεμβρίου 2026, τα συνολικά αποθέματα καινούργιων οχημάτων ανέρχονταν σε 532.000 μονάδες, εκ των οποίων 312.000 βρίσκονταν σε ανεξάρτητους αντιπροσώπους και 220.000 σε επίπεδο Ομίλου. Η Renault αναμένει ότι τα συνολικά αποθέματα θα κινηθούν προς το κατώτερο όριο του εύρους 525.000 έως 550.000 οχημάτων έως το τέλος του 2026.
  • Ισχυρή θετική επίδραση από τις πωλήσεις προς συνεργάτες, +4,9 ποσοστιαίες μονάδες. Η εξέλιξη αυτή οφείλεται κυρίως στις επιδόσεις της συνεργασίας με την Geely στη Βραζιλία, όπου αυξάνεται σταδιακά η διανομή των οχημάτων της και ξεκίνησε η παραγωγή τους τον Σεπτέμβριο. Συνέβαλε επίσης η ενσωμάτωση της RNAIPL στο πεδίο ενοποίησης του Ομίλου από την 1η Αυγούστου 2025, η οποία πρόσθεσε 165 εκατ. ευρώ στα έσοδα του τρίτου τριμήνου του 2026 σε σύγκριση με την αντίστοιχη περίοδο του 2025, συνεισφέροντας 1,7 ποσοστιαίες μονάδες.
  • Θετική επίδραση από το μείγμα προϊόντων, +2,3 ποσοστιαίες μονάδες. Η εξέλιξη αποδίδεται κυρίως στη μεταβατική περίοδο μεταξύ των Clio V και Clio VI, με το Clio VI να διαθέτει υψηλότερη μέση τιμή πώλησης από τον προκάτοχό του, αν και χαμηλότερη από τον μέσο όρο του Ομίλου. Θετική συμβολή είχαν επίσης τα ελαφρά επαγγελματικά οχήματα Master και Trafic, καθώς και η επιτυχία των ηλεκτρικών μοντέλων.
  • Θετική επίδραση τιμών, +1,1 ποσοστιαίες μονάδες. Οι αυξήσεις τιμών που εφαρμόστηκαν για την αντιστάθμιση των συναλλαγματικών επιπτώσεων στις διεθνείς αγορές αντισταθμίστηκαν εν μέρει από τις πιέσεις στις τιμές στην Ευρώπη. Το μείγμα ηλεκτρικών οχημάτων με μπαταρίες μεγαλύτερης χωρητικότητας και υψηλότερα επίπεδα εξοπλισμού, σε συνδυασμό με το μείγμα των πλήρως υβριδικών συστημάτων κίνησης, συνέβαλε θετικά στην αξία των πωλήσεων κατά το τρίτο τρίμηνο.
  • Θετική επίδραση γεωγραφικού μείγματος, +0,5 ποσοστιαίες μονάδες. Η εξέλιξη οφείλεται κυρίως στην αύξηση των πωλήσεων στη Γαλλία και στη Γερμανία, σε συνδυασμό με τη μειωμένη έκθεση στις πωλήσεις στην Αργεντινή κατά το τρίτο τρίμηνο του 2026 σε σύγκριση με την αντίστοιχη περίοδο του 2025.
  • Αρνητική επίδραση από άλλους παράγοντες, -3,1 ποσοστιαίες μονάδες. Η επίδραση αντανακλά κυρίως την εξομάλυνση των αποθεμάτων της Retail Renault Group (RRG), μετά τα ιδιαίτερα χαμηλά επίπεδα που είχαν καταγραφεί στα τέλη Ιουνίου 2026. Στα τέλη Σεπτεμβρίου 2026, τα αποθέματα της RRG είχαν επιστρέψει στα επίπεδα του προηγούμενου έτους.

Η Mobilize Financial Services, η οποία ήταν παλαιότερα γνωστή ως RCI Bank and Services, ανακοίνωσε έσοδα 1.761 εκατ. ευρώ κατά το τρίτο τρίμηνο του 2026, αυξημένα κατά 11,0% σε ετήσια βάση. Η άνοδος αντανακλά τόσο τα υψηλότερα επιτόκια όσο και τη συνεχιζόμενη αύξηση του μέσου όγκου των ενήμερων χρηματοδοτικών απαιτήσεων, ο οποίος διαμορφώθηκε σε 62,5 δισ. ευρώ, αυξημένος κατά 5,0% σε σύγκριση με το τρίτο τρίμηνο του 2025.

Share This Article